Kościół pw. św Andrzeja Apostoła w Siedlikowie jest świątynią parafialną położoną w dekanacie ostrzeszowskim  diecezji kaliskiej. Miejscowość wzmiankowana w średniowiecznych  źródłach pisanych pod rokiem 1305 położona jest w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Ostrzeszów. Funkcjonujący Dom Boży to trzecia tego typu budowla, postawiona  tu w roku 1778. Ponadto przeprowadzono w nim prace remontowo-konserwujące w latach 1949, 1974, 1985 i w latach 1991-1993. Dodatkowo należy wspomnieć, iż prace z 1974 roku miały realny wpływ  na zmiany w wystroju.

 

Drewniany kościół  w Siedlikowie  został  wybudowany w konstrukcji zrębowej i zorientowanej , zatem prezbiterium kierowane jest ku wschodowi.Korpus nawowy z dwupasmowym dachem z sygnaturką przykryty jest gontem, tak jak niższe i węższe od niego zamknięte  wielobocznie prezbiterium.Na zachodniej ścianie wybudowano ponadto niewielką kruchtę krytą dwupłaszczyznowym  daszkiem blaszany.m.

 

Wnętrze świątyni z zabytkowego wyposażenia zachowało fragment ołtarzy. W prezbiterium widnieje wizerunek patrona XVII wieku, zaś w ołtarzach bocznych obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętej Rodziny z przełomu XVIII i XIX wieku. Aktualnym proboszczem jest ks. Jan Hutniczak.

 

 

 

Znajdujący się w osadzie Siedlików kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej stanowi filię siedlikowskiej parafii  św. Andrzeja Apostoła należącej do dekanatu ostrzeszowskiego diecezji kaliskiej. Budynek pełni funkcję kaplicy umiejscowionej naprzeciw budynkowi głównego kościoła parafialnego.

 

Budynek murowanej świątyni przyjmuje plan prostokątna z niższą od nawy kruchtą na ścianie frontowej. Ponadto czytelna jest część nawowa z dachem krytym dachówką  i z późniejszą kaplicą na planie kwadratu.Prezbiterium zamyka ściana prosta.Nad nawą na kalenicę  nasadzono niewielką sygnaturkę z hełmem , latarnią i krzyżem na kuli. Źródło światła dla wnętrza stanowią  okna w typie triforium z witrażami osadzone w zamkniętych łagodnym łukiem blendach.

 

Wnętrze świątyni nakrywa drewniany strop płaski, a dwa rzędy ławek prowadzą ku wydzielonemu poprzez łuk tęczowy prezbiterium. W centrum strefy sacrum ustawiony jest stół ołtarzowy z dużą figurą Ukrzyżowanego Chrystusa. Dwa ołtarze boczne zdobią obrazy Matki Boskiej Częstochowskiej i Chrystusa Miłosiernego.


Źródła:
http://2.bp.blogspot.com/-OJMh7NgQNSg/Ud-dCqqTMtI/AAAAAAAADac/YNg2HIjLUp0/s1600/DSCN9842.JPG

Kościoły Diecezji Kaliskiej : nasze dziedzictwo. T. 2

Foto Video "MASTERS" Agnieszka i Marek Giemza